Koronawirus cz.1.

Koronawirus – słowo, które budzi obecnie najwięcej emocji głownie strachu i niepokoju o nas samych i naszych najbliższych. Poniżej kilka informacji pomocnych w rozwianiu wątpliwości dotyczących samego zakażenia jak i wytycznych dotyczących postępowania w przypadkach podejrzenia infekcji.

Koronawirus  SARS-Cov-2 powoduje chorobę COVID-19 objawiającą się najczęściej:

– Gorączką powyżej 38 stopni Celsjusza

– Osłabieniem

– Bólami kostno-mięśniowymi

– Suchym, męczącym kaszlem

– Dusznością

Cechą odróżniającą zakażenie SARS 2 od grypy jest brak kataru bądź niewielkie jego nasilenie.

Większość przypadków, bo aż 80% ma przebieg lekki, 20% przebieg ciężki z czego śmiertelność dotyczy 3% osób. Najbardziej narażone na ciężki przebieg choroby są osoby starsze i te z obniżoną odpornością, chorujące na schorzenia przewlekłe i lub przyjmujące leki immunosupresyjne.

Zakażenie przenosi się drogą kropelkową, czyli podczas kaszlu, kichania i mówienia z czego wynikają działania prewencyjne chroniące nas przed zakażeniem, które są podobne do tych jakie powinniśmy stosować w przypadku innych infekcji wirusowych.

Często myj ręce używając mydła i wody. Staraj się nie dotykać dłońmi twarzy i ust, unikaj zbiorowisk ludzkich. Jeżeli jesteś osobą starszą, schorowaną poproś rodzinę bądź znajomych o zrobienie zakupów. Jeżeli nie masz potrzeby nie odwiedzaj przychodni ani też aptek. Staraj się zachować bezpieczną odległość około 1,5 m od osób z jawnymi objawami infekcji.

Jeżeli objawy infekcji wystąpią u Ciebie nie panikuj. Większość zakażeń o tej porze roku spowodowana jest przez wirusy grypy lub paragrypy. Na czas choroby zostań w domu. Wystarczy leżenie i picie płynów, a jeżeli temperatura ciała wzrośnie powyżej 39stC wskazane jest stosowanie leków przeciw gorączkowych. Zachowuj się odpowiedzialnie i rozważnie. W razie wątpliwości zadzwoń na nr infolinii narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590.  

koronawirus cz.2.
koronawirus cz.3.