Koronawirus cz.3.

Rozsądek – to słowo jest synonimem odpowiedzialności i antonimem paniki …


W sezonie zimowo-wiosennym grypa zbiera swoje tragiczne żniwo. Z danych PZH wynika, że tylko w lutym i w samej tylko Polsce zachorowało na grypę 800.000; ilość zgonów 23 a w tylko pierwszym tygodniu marca odpowiednio: liczba zachorowań 221.000 ilość zgonów 7. Do tego dochodzi cała masa infekcji grypopodobnych, które również atakują górne drogi oddechowe a spowodowane są przez inne wirusy. Są to liczby nieporównywalnie większe niż globalna liczba zachorowań na SARS 2. Powikłania pogrypowe są również bardzo ciężkie i często też warunkują na całe życie to, w jaki sposób będziemy mogli dalej funkcjonować. Dotyczy to szczególnie pacjentów, u których infekcja spowodowała nieodwracalne zmiany w takich narządach jak płuca czy mięsień sercowy.
Powikłania pogrypowe mogą dotyczyć wszystkich niezależnie od wieku jak i statusu materialnego, wykonywanego zawodu i pełnionych funkcji.
Piszę o tym dlatego, żeby zwrócić Państwu uwagę na to, że nadal jest mało prawdopodobne, aby infekcja przebiegająca ze wzrostem temperatury, osłabieniem, bólami kostno–mięśniowymi, kaszlem była spowodowana zakażeniem koronawirusem, ale każda bez wątpienia wymaga od nas rozsądnego podejścia.
Zalecenia dla każdego pacjenta, u którego wystąpi gorączka i kaszel są takie same (niezależnie od przyczyny):
– pozostań w domu przez 14 dni,
– pij dużo płynów,
– leki przeciwgorączkowe stosuj powyżej 39oC, chyba, ze jesteś obciążony innymi przewlekłymi schorzeniami,
– wyeliminuj lub ogranicz do koniecznego minimum kontakty z innymi osobami.
Jeżeli pojawi się męczący kaszel i duszność zadzwoń pod nr 800 190 590 (lub ewentualnie 112), gdzie zostaniesz przekierowany do odpowiedniej jednostki, w której dyżurujący pracownik zadecyduje o tym w jakim trybie i gdzie powinieneś się zgłosić, aby otrzymać pomoc medyczną.
Podobne informacje o tym, gdzie powinieneś się udać otrzymasz w większości swoich rejonowych przychodni.
O ten zdrowy rozsądek w podejściu do własnego zdrowia było jeszcze kilka tygodni temu bardzo trudno. W związku z tym, czy możliwe jest, że kiedyś będziemy mówili: „Dziękujemy Ci SARS 2” ? …

koronawirus cz.1.
koronawirus cz.2.